Az aszalvány: eszik vagy isszák és miért jó, ha teszik?

Stacy Barnes/ január 11, 2020/ Default

Mi az az aszalvány és miért jó nekünk?

Bevallom, amikor először hallottam azt a szót, hogy aszalvány, hirtelen nem tudtam, hova tenni.  Mint kiderült, az aszalvány tulajdonképpen az aszalt gyümölcs. Az aszalás hagyományos gyümölcs és zöldség tartósítási módszert, és a többi háztartási praktikával ellentétben, nincs szükség se cukorra, se tartósítószerre hozzá. Az eljárás során a gyümölcs vagy zöldség elveszíti víztartalmát, de megőrzi az értékes tápanyagokat, vitaminokat. Kiváló rost és energiaforrás is egyben, különösen a téli időszakban, amikor híján vagyunk a friss gyümölcsöknek, zöldségeknek.

Miből készülhet aszalvány?

Az aszalás egyre nagyobb népszerűségnek örvend, hiszen a fentiek mellett környezet és pénztárca barát is. Gyakorlatilag minden gyümölcsből és zöldségből készülhet aszalvány, és emellett még a gombákat is lehet aszalni. Magyarországon a leggyakrabban tartósított gyümölcsök a szilva és az alma, továbbá a körte, a meggy, kajszibarack és a csipkebogyó. A kereskedelmi forgalomban nagy mennyiségben kapható még aszalt ananász, szőlő (mazsola) és füge. Jól aszalható a birs, a cseresznye, az őszibarack és a bogyótermésűek is. Mint megtudtam, létezik durva- és finom aszalvány is. Az előbbi mindenféle előkészítés nélkül készül, tehát rajta marad a héja, illetve benne marad a mag/magház is, pl. a szilva. Finom aszalványt a megfelelően előkészített gyümölcsből nyernek. Ide sorolható többe között pl. a fölszeletelt almakarika.

A zöldségekből és fűszernövényekből is készülhet aszalvány. Leggyakrabban hagymából, sárgarépából, petrezselyemgyökérből készítenek szárított változatot, de aszalható még a zöldborsó, a zöldbab, a cékla, a spenót és a sóska, a paradicsom, a paprika, a tök, a zeller- és petrezselyemzöld, a majoránna, a kapor, a tárkony és a gomba is. Bevallom számomra a zöldborsó volt a legmeglepőbb, hiszen minden más megtalálható a helyi közértben.  

Milyen aszalványokat érdemes fogyasztani?

Az aszalt szilva hazánkban a legnagyobb mennyiségben aszalt gyümölcs. A szilva aszalvány az egyik legegészségesebb nassolni valóként van számontartva, úgynevezett funkcionális élelemnek minősül. Ez azt jelenti, hogy nem csak táplál, de bizonyos betegségek ellen is hasznos lehet. Rendkívül magas az antioxidáns tartalma, is sokféle ásványi anyagot (pl. vasat, kalciumot, káliumot, magnéziumot, foszfort és szelént) és vitamint (A-, B- és C-vitamint), rostot is tartalmaz. Tehát kiváló immunerősítő.

Az ananászban és annak aszalványában található bromélia enzim segíti a fehérjék emésztését és a zsír elégetését, C-vitamin és cink tartalma erősíti az immunrendszert. Emellett cukortartalma energiát biztosít a szervezetnek, gazdag káliumtartalma segíti a veseműködést, és serkenti a bélműködést.

A barack aszalvány a nők jó barátja. Magas vastartalma miatt fontos. A vas elősegíti az oxigén szállítását, raktározását és felhasználását. A barack aszalvány emellett fontos káliumforrás, ami segíti a gyors sebgyógyulást és az izmokat is erősíti, gazdag A-vitaminban, éntartalma miatt erősíti a körmöket, segíti a hajnövekedést és táplálja a bőrt. Aszalt formában magasabb a gyümölcs káliumtartalma, mint frissen.

Az aszalt paradicsom igazi kuriózum a konyhában. Egy csipetnyi mediterrán nyár, üvegbe zárva. A paradicsom rendkívül egészséges, jelentős gyógyhatással bír, azon kevés növények közé tartozik, amelyek likopint tartalmaznak. A likopin egy karotin származék, egy olyan antioxidáns hatású anyag, ami segít a káros szabad gyökök megkötésében, védelmet nyújthat szív és érrendszeri betegségek megelőzésében. Ezen kívül segíti az emésztést, szabályozza a koleszterint és szintén erősíti az immunrendszert.

Egészséges, vitamindús, nyomelemekben és antioxidánsokban gazdag vörösáfonya aszalvány, ízes, aromás. A felfázás egyik legjobb ellenszere. Magas antioxidáns tartalma erősíti az immunrendszert. Az egyik legkedveltebb és legtöbbféleképpen felhasznált aszalt gyümölcs. Tehetjük süteménybe, desszertbe, gyümölcskenyérbe, salátába, müzlibe, joghurtba és még sok mindenbe. Nagyon jó alternatívája a mazsolának. Nekem az egyik személye kedvencem az étcsokoládéba mártott aszalt áfonya.

Az aszalás és a szárítás közötti különbség a gombáknál kerül előtérbe. A szárítás természetesen úton zajlik, míg az aszalás valamilyen technikai úton történik. Tehát nem minden szárított gomba szárított. Joggal nevezhetjük őket gomba aszalványnak. Elkészítésük előtt forró vízbe kell őket áztatni, hogy visszanyerjék eredeti puhaságukat.

Milyen ételeket készíthetünk aszalványból?

 Akár önmagukban is nassolhatjuk őket, de keverhetjük őket müzlibe, készíthetünk chutney-t belőlük, amit utána húsokkal tálalhatunk. Ugyanúgy megállják a helyüket süteményekben, raguk mellett (aszalt szilvás sertésragu, aszalt meggyes csirke, aszalt barackos pulyka). Köreteket is izgalmasabbá tehetünk velük (mazsolás rizs vagy kuszkusz, aszalt áfonyás párolt lilakáposzta). És természetesen ne feledkezzünk meg a gyümölcskenyerekről, kalácsokról sem, amik színesebbek, ízesebbek lesznek az aszat gyümölcsök hozzáadásával.

Share this Post